Home Infrastructure Faculty Circulars Contact Us

Faculty

S. No Name of Faculty Qualifications Designation
1 Mr. U. S. Rautela B.Sc, M.A(Eco), B.Ed Principal
2 Mrs. Munni Singh M.A, M.Phil,B.Ed Vice Principal
3Mrs.Sunita Singh M.Sc,B.Ed PGT(Biology)
4 Miss Pooja Verma MCA PGT(CS)
5 Miss Arushi Yadav M.Sc(Chem.),B.Ed PGT(Chem.)
6 Mr.Ankit Jain M.A,B.Ed PGT(Maths)
7 Mrs.Neetu Saini M.Sc(Physics),B.Ed PGT(Physics)
8 Mr.Udayan Bhardwaj M.A.(Eco.),M.Com,B.Ed PGT(Eco.)
9 Miss Alisha Ghosh M.A.(Eng), B.Ed PGT(Eng.)
10 Miss Aarti Porwal M.com,B.Ed PGT(Commerce)
11 Mrs.Joyti Yadav MA(History) PGT(History)
12 Mr.Rohit Rawat B.com,B.Ed.SE(MR) Special Eduactor
13 Mrs.Kiran Rathee B.A., B.Ed TGT(SST)
14 Mrs.Jyoti B.Sc,B.Ed TGT(Sci)
15 Mrs.Vaishali Joshi M.Com, B.Ed TGT(Eng.)
16 Mrs.Harpreet Kaur M.A.(Eng) TGT(Eng.)
17 Mrs Sangita Bijarnia M.A.(Eng), B.Ed TGT(Hindi)
18 Ms. Divya Gurnani M.A. , M.Phil(Hindi), B.Ed TGT(Hindi)
19 Ms. Roshni Dhyani B.Sc, B.Ed TGT(Sc)
20 Ms. Ritu Kadyan M.A.(Pol Sc.), B.Ed TGT(SST)
21 Mrs. Monika Dahiya B.Sc, B.Ed TGT(Maths)
22 Mr. Vipin Pandey M.A., B.Ed TGT(Skt)
23 Mr. Deepak Kumar B.P.ED,M.P.Ed Physical & Health Education
24 Ms. Anju Bala M.A.(Eng.), NTT PRT
25 Ms. Taruna Joshi BA, B.Ed PRT
26 Ms. Geetanjali Sharma B.Com(Hon.), ETE PRT
27 Mrs. Suman M.A., B.Ed PRT
28 Ms. Deepanjali Kaushik MA(Eng.),ETE PRT
29 Ms. Mansi Bisht ETE PRT
30 Mr. Ketan Sharma ETE PRT
31 Ms. Deepti Singh B.El.Ed PRT
32 Mrs. Poonam Pandey PGDCA, M.Sc(CS), B.ED PRT
33 Ms. Kanchan B.EL.ED PRT
34 Mrs. Seema Pareek M.A.(E), B.Ed PRT
35 Ms. Monika Narwal M.Com, B.Ed PRT
36 Mrs. Anuradha BA, Sangeet (Vocal) Prabhakar PRT(Music)
37 Mr. Dinesh Panwar MA(Vocal) PRT(Inst)
38 Mrs. Susheela B.A,Diploma(Commerical Art) PRT (Art & Craft)
39 Mrs. S. Suja Mercin M.Sc(Zoology),B.Ed PRT
40 Mrs. Saroj joshi B.P.Ed, B.Ed PET
41 Ms. Anshul Chaudhary B.A NTT
42 Ms. C.K. Ankita Misri M.Com NTT
43 Ms. Shashi Verma B.Com NTT

 

NON-TEACHING STAFF

Sr. No.Name Qualification Designation
1 Mr.Suraydev Gupta M.A,BLIS Librarian
2 Mr.Ranjeet Kumar Jha M.Com Accountant
3 Mr.Ashok kumar Mishra BBA UDC
4 Mr.Mohammad Sadiq B.Sc (H) LDC
5 Miss Manisha Chaudhary B.Tech (CS) Receptionist
6 Mr.Shekhar Kumar B.tech Comp. lab Attendant
7 Mr.Sunil Ruhil B.tech Chem. lab Attendant
8 Mr. Hemraj B.Sc(H) Phy. lab Attendent
9 Mr. Imtiyaz Alam B.Sc Bio. lab Attendent
10 Mr. Rakesh Kumar ITI(Elec) Electrician